Web Content Viewer
Местоположение
Местоположение
Община Елена попада в обхвата на област Велико Търново, която се състои от 10 общини. Намира си в югоизточната част на областта и е разположена върху обща площ от 671,389 км² .
Географското положение на община Елена е сравнително благоприятно от гледна точка на свързаността, тъй като през нейната територия преминават частично четири пътя от Републиканската пътна мрежа с обща дължина 85,7 km.
Община Елена граничи със следните общини:
Административният център на общината е град Елена. Той се намира на 41 км от гр. Велико Търново, на 79 км гр. Сливен и на 20 км от гр. Златарица. Спрямо големите административни центрове на България е отдалечен на: 211км. от Варна, 196 км. от Пловдив и 261 км. от София.
Релеф и климатични особености
Релефът на територията на община Елена е с преобладаващо планинско-котловинен характер. Общината условно попада в две физикогеографски области на България – Средна Стара планина и Средния предбалкан.
На север са разположени Еленските височини, а на юг общината е обградена от Елено-Твърдишкия дял на Стара планина, като между двете планински части, от запад на изток се редуват няколко по-големи долинни разширения, обединени под общото название Еленска котловина.
Елено-Твърдишката планина спада към Старопланинската физикогеографска област и заема южните части на община Елена като обхваща повече от половината от нейната територия. Характеризира се с широко и плоско било на височина 1000-1200 m, над което се издигат отделни върхове. Най-високата част е връх Чумерна (1536м), който се намира на границата между община Елена и община Твърдица.
Климатичните особености са обусловени от факта, че районът на община Елена попада в умерено-континенталната климатична подобласт на европейско-континенталната климатична област, в която попадат Западния и Средния Предбалкан, Западна и Средна Стара планина, съгласно климатичното райониране на България.
В климатично отношение територията на общината може да се раздели на две зони, които съгласно климатичното райониране имат следните характеристики:
- северна (обхваща териториите на Предбалкана - Еленските височини). Районът на Предбалкана е с по-голямо овлажнение. По-големите стойности на относителната влажност, облачността и валежните суми се дължат на ортографския ефект на Стара планина.
- южна (северните части на Стара планина - Елено-Твърдишкия дял). Характеризира се с планински вариант на умереноконтиненталния климат. Много по-студен и влажен, със силни ветрове. Валежите са по-големи в сравнение с всички останали планини, поради положението на Стара планина спрямо северните и северозападни нахлувания.
Между двете условни климатични части съществува разлика и при валежите: в северните части на общината: средногодишното количество на валежите е между 490 и 620мм, а снежната покривка се задържа между 40 и 60 дни в годината, докато в южните планински части на общината: средногодишното количество на валежите е между 760 и 1150мм, а снежната покривка се задържа между 84 и 142 дни в годината.
Климатичните параметри се оценяват като добра природна предпоставка за развитие на зимни ски спортове в общината, главно в района на връх Чумерна.
Релефът и климатичните особености на общината благоприятстват развитието на селскостопанската дейност - за земеделие в района на котловината и животновъдство по ниските планински склонове.
